Irish Junior Cup
Irish Junior Cup
Founded
1887
Inaugural Winners
Distillery II
Last Winners
-
Record Wins
- (-- times)
-
Results Archive
Season
Champions
# of Wins
Runners Up
Format
Results
2015/16
-
-
-
? teams, Knockout
-
2014/15
-
-
-
? teams, Knockout
-
2013/14
-
-
-
? teams, Knockout
-
2012/13
Strathroy Harps
-
Harryville Homers
? teams, Knockout
-
2011/12
Strathroy Harps
-
St. Mary’s Portadown
? teams, Knockout
-
2010/11
Woodvale
-
Bessbrook United
? teams, Knockout
-
2009/10
Immaculata
-
Lincoln Court
? teams, Knockout
-
2008/09
Immaculata
-
Enniskillen Town United
? teams, Knockout
-
2007/08
Immaculata
-
Hill Street
? teams, Knockout
-
2006/07
Enniskillen Town United
-
Bessbrook United
? teams, Knockout
-
2005/06
Derryhirk United
-
-
? teams, Knockout
-
2004/05
Hill Street
-
-
? teams, Knockout
-
2003/04
Irvinestown Wanderers
-
-
? teams, Knockout
-
2002/03
Windmill Stars
-
-
? teams, Knockout
-
2001/02
NFC Kesh
-
-
? teams, Knockout
-
2000/01
Irvinestown Wanderers
-
-
? teams, Knockout
-
1999/00
Lisnaskea Rovers
-
Enniskillen Rangers
? teams, Knockout
-
1998/99
Enniskillen Rangers
-
Lisburn Rangers
? teams, Knockout
-
1997/98
Oxford United
-
Coagh United II
? teams, Knockout
-
1996/97
Newington Youth Club
-
Lisbellaw United
? teams, Knockout
-
1995/96
Hill Street
-
-
? teams, Knockout
-
1994/95
Oxford United
-
-
? teams, Knockout
-
1993/94
Enniskillen Town United
-
-
? teams, Knockout
-
1992/93
Oxford United
-
-
? teams, Knockout
-
1991/92
West Belfast Rangers
-
Kelvin Old Boys
? teams, Knockout
-
1990/91
Lurgan Celtic
-
-
? teams, Knockout
-
1989/90
Holywood
-
Holywood Recreation
? teams, Knockout
-
1988/89
Oxford United
-
-
? teams, Knockout
-
1987/88
Oxford United
-
Abbey Villa
? teams, Knockout
-
1986/87
Maghera
-
Wakehurst
? teams, Knockout
-
1985/86
Bangor Amateurs
-
Rockview United
? teams, Knockout
-
1984/85
Carreras Rothmans
-
Ashton Gate
? teams, Knockout
-
1983/84
Oxford United
-
-
? teams, Knockout
-
1982/83
Crewe United
-
Newry Shamrock Rovers
? teams, Knockout
-
1981/82
Oxford United
-
-
? teams, Knockout
-
1980/81
Ballynafeigh Methodist
-
-
? teams, Knockout
-
1979/80
1st Bangor Old Boys
-
Ballynahinch United
? teams, Knockout
-
1978/79
Connor
-
Annalong Swifts
? teams, Knockout
-
1977/78
Lisbellaw
-
-
? teams, Knockout
-
1976/77
Lowe Memorial
-
-
? teams, Knockout
-
1975/76
Cup Withheld
-
-
? teams, Knockout
-
1974/75
Glebe Rovers/Swifts
-
Enniskillen Rangers
? teams, Knockout
-
1973/74
Moyola Park
-
Ballynahinch United
? teams, Knockout
-
1972/73
Moyola Park
-
-
? teams, Knockout
-
1971/72
Cromac Albion
-
St. Simon's Old Boys
? teams, Knockout
-
1970/71
Rathcoole Youth Club
-
-
? teams, Knockout
-
1969/70
Dunmurry Young Men
-
Limavady United
? teams, Knockout
-
1968/69
Institute
-
Queens Park Swifts
? teams, Knockout
-
1967/68
Dunmurry Young Men
-
Omagh Celtic
? teams, Knockout
-
1966/67
Derry Guilds
-
Dunmurry Young Men
? teams, Knockout
-
1965/66
Nelsons
-
Kilkeel Rangers
? teams, Knockout
-
1964/65
Lower Shankill Old Boys
-
Limavady United
? teams, Knockout
-
1963/64
Limavady United
-
Hibernians
? teams, Knockout
-
1962/63
Moneydarragh
-
15th Old Boys
? teams, Knockout
-
1961/62
Newry United
-
St Ninian's
? teams, Knockout
-
1960/61
Ballymoney United Reserves
-
Lower Shankill Old Boys
? teams, Knockout
-
1959/60
Churchill United
-
Murray RC
? teams, Knockout
-
1958/59
Annalong Rangers
-
St Patricks Young Men
? teams, Knockout
-
1957/58
Enniskillen Corinthians
-
Clooney Rovers
? teams, Knockout
-
1956/57
Belfast Newsboys
-
St John's Whitehouse
? teams, Knockout
-
1955/56
Jennymount Methodists
-
46th Old Boys
? teams, Knockout
-
1954/55
Conlon Street Old Boys
-
Ballymoney United Reserves
? teams, Knockout
-
1953/54
Blythe Street
-
Cromkill
? teams, Knockout
-
1952/53
Lodgeville
-
Harryville Amatuers
? teams, Knockout
-
1951/52
Crumlin Star
-
Dungannon Swifts
? teams, Knockout
-
1950/51
Cromkill
-
9th Old Boys
? teams, Knockout
-
1949/50
Muckamore Presbyterian
-
33rd Old Boys
? teams, Knockout
-
1948/49
Pitt Street Mission
-
Belvoir
? teams, Knockout
-
1947/48
Strabane United
-
Astra
? teams, Knockout
-
1946/47
Armagh Whites
-
Strabane
? teams, Knockout
-
1945/46
Lurgan Boys Club
-
???
? teams, Knockout
-
1944/45
Bessbrook
-
Belfast Co-Op Recreation
? teams, Knockout
-
1943/44
East Belfast
-
Larne Juniors
? teams, Knockout
-
1942/43
Withheld
-
Sirocco Works II/Matilda Street YM
? teams, Knockout
-
1941/42
Hilden Recreation
-
St Elizabeth's
? teams, Knockout
-
1940/41
Hilden Recreation
-
Barbours United
? teams, Knockout
-
1939/40
Lambeg Bleachers & Dyers
-
Barbours United
? teams, Knockout
-
1938/39
Clooney Rovers
-
Loopbridge
? teams, Knockout
-
1937/38
Lurgan Rangers
-
???
? teams, Knockout
-
1936/37
Coleraine Crusaders
-
Holywood
? teams, Knockout
-
1935/36
Lurgan Rangers
-
Coleraine Crusaders
? teams, Knockout
-
1934/35
17th Old Boys
-
Whitehouse BC
? teams, Knockout
-
1933/34
Gems
-
???
? teams, Knockout
-
1932/33
Cliftonville Strollers
-
Gems
? teams, Knockout
-
1931/32
Byron
-
Monkstown
? teams, Knockout
-
1930/31
Bessbrook
-
Byron
? teams, Knockout
-
1929/30
Strabane
-
Byron
? teams, Knockout
-
1928/29
Charleville
-
Grove Mens Club
? teams, Knockout
-
1927/28
Coleraine Rangers
-
Grovebank
? teams, Knockout
-
1926/27
Coleraine Olympic
-
Bangor Reserves
? teams, Knockout
-
1925/26
Belvoir
-
???
? teams, Knockout
-
1924/25
York Road
-
Derry 'A' Specials
? teams, Knockout
-
1923/24
Sprucefield
-
Millwall Athletic
? teams, Knockout
-
1922/23
Victoria Rangers
-
Old Lodge
? teams, Knockout
-
1921/22
Corinthians
-
Crownville
? teams, Knockout
-
1920/21
Not played
-
-
? teams, Knockout
-
1919/20
United
-
Lurgan Rangers
? teams, Knockout
-
1918/19
Castlereagh
-
???
? teams, Knockout
-
1917/18
Raglan
-
Olympia
? teams, Knockout
-
1916/17
Royal Irish Rifiles
-
Jacobs
? teams, Knockout
-
1915/16
St Peters
-
???
? teams, Knockout
-
1914/15
Shamrock Rovers
-
Derry Swifts
? teams, Knockout
-
1913/14
Brantwood
-
Institute
? teams, Knockout
-
1912/13
Ormiston
-
Broadway United
? teams, Knockout
-
1911/12
Broadway United
-
Royal Welsh Fusiliers
? teams, Knockout
-
1910/11
Chapelizod
-
Southend Rovers
? teams, Knockout
-
1909/10
Derry Guilds
-
Belfast Celtic II
? teams, Knockout
-
1908/09
Cliftonville Strollers
-
Queen's Park
? teams, Knockout
-
1907/08
Willowfield
-
Glenavon Reserves
? teams, Knockout
-
1906/07
Oldpark
-
Trojans
? teams, Knockout
-
1905/06
Linfield Pirates
-
Sligo St Mary's
? teams, Knockout
-
1904/05
Cliftonville Strollers
-
Linfield Reserves
? teams, Knockout
-
1903/04
Reginald
-
Stanley
? teams, Knockout
-
1902/03
Woodvale
-
Banbridge
? teams, Knockout
-
1901/02
Ulster Corinthians
-
Comber
? teams, Knockout
-
1900/01
Larne
-
St Helens
? teams, Knockout
-
1899/00
Balmoral
-
Cliftonville Reserves
? teams, Knockout
-
1898/99
Portadown
-
Larne
? teams, Knockout
-
1897/98
Glenavon
-
Coleraine Heroes
? teams, Knockout
-
1896/97
Hilden
-
Dunmurry Recreation
? teams, Knockout
-
1895/96
Ligoniel Rovers
-
Coleraine
? teams, Knockout
-
1894/95
Parkside Rovers
-
Coleraine
? teams, Knockout
-
1893/94
Linfield Swifts
-
Cliftonville Strollers
? teams, Knockout
-
1892/93
Cliftonville Strollers
-
Bright Stars
? teams, Knockout
-
1891/92
Newry Wanderers
-
Suffolk
? teams, Knockout
-
1890/91
Linfield Swifts
-
Distillery Reserves
? teams, Knockout
-
1889/90
Glentoran II
-
Linfield Swifts
? teams, Knockout
-
1888/89
Cliftonville Reserves
-
West Down
? teams, Knockout
-
1887/88
Distillery II
-
Milford
? teams, Knockout
-
-
Irish Football Club Project