Irish Challenge Cup
Season - 2014/15
FIRST ROUND
Saturday, 23rd August, 2014
Albert Foundry
1-0
Portaferry Rovers
-
Ardglass
4-3
Fivemiletown United
Ardglass win after extra time.
Ards Rangers
3-2
Islandmagee
-
Ballynahinch Olympic
3-1
Grove United
-
Ballynahinch United
2-3
Lisburn Rangers
Lisburn Rangers win after etxra time
Ballywalter Recreation
2-0
Bryansburn Rangers
-
Banbridge Rangers
w/o
Draperstown Celtic
Draperstown Celtic withdrew Banbridge Rangers advances.
Bangor Amateurs
2-1
Dundonald
-
Chimney Corner
2-3
Malachians
Malachians win after extra time.
Comber Recreation
1-2
Hanover
-
Crewe United
0-7
St. Mary's
-
Crumlin Star
2-1
Larne Technical Old Boys
-
Crumlin United
5-1
Orangefield Old Boys
-
Dromara Village
1-2
Ballymacash Rangers
-
Drumaness Mills
2-1
Downshire Young Men
-
Dungiven
0-1
Donard Hospital
-
Dunloy
2-0
Ballysillan Swifts
-
Dunmurry Recreation
3-0
Downpatrick
-
East Belfast
3-2
Lower Maze
-
Groomsport
0-4
1st Bangor Old Boys
-
Killyleagh Youth Club
2-2
Barn United
Killyleagh Youth Club after extra time win 3-2 on penalties.
Killymoon Rangers
2-5
Newtowne
Newtowne win after extra time.
Kilmore Recreation
2-5
Brantwood
-
Kilroot Recreation
0-8
Sirocco Works
-
Lisanally Rangers
w/o
Abbey Villa
Lisanally Rangers withdrew Abbey Villa advances.
Lurgan Town
2-3
University of Ulster Jordanstown
University of Ulster Jordanstown win after etxtra time.
Magherafelt Sky Blues
4-2
Dromore Amateurs
-
Moneyslane
1-4
Colin Valley
-
Mountjoy United
w/o
Holywood
Mountjoy United withdrew Holywood advances.
Nortel
2-2
Shankill United
Shankill United after extra time win 3-2 on penalties.
Newbuildings United
1-3
Desertmartin
-
Newcastle
1-3
Derriaghy Cricket Club
-
Oxford Sunnyside
1-3
Ardstraw
-
Oxford United Stars
2-0
Richhill
-
Rathfern Rangers
3-1
Iveagh United
-
Rathfriland Rangers
4-0
Seagoe
-
Roe Rovers
1-3
Broomhill
Broomhill win after extra time.
Saintfield United
2-2
Short Brothers
Short Brothers after extra time win 9-8 on penalties.
St. Patrick's Young Men
0-2
Immaculata
-
Strabane Athletic
1-4
Newry City Athletic
Newry City Athletic win after extra time.
Tandragee Rovers
4-1
Dunmurry Young Men
-
Valley Rangers
2-3
Bloomfield
-
Wellington Recreation
3-2
Ballynure Old Boys
Wellington Recreation win after extra time.
Byes: Markethill Swifts
SECOND ROUND
Saturday, 4th October, 2014
1st Bangor Old Boys
2-0
Colin Valley
-
Abbey Villa
2-0
Adrstraw
-
Ardglass
2-4
Ards Rangers
-
Ballynahinch Olympic
2-2
Immaculata
Immaculata after extra time win 3-2 on penalties.
Ballywalter Recreation
4-5
Shankill United
-
Banbridge Rangers
4-3
Shorts Brothers
Banbridge Rangers win after extra time.
Bloomfield
2-3
St Mary's
-
Brantwood
4-2
Bangor Amateurs
-
Crumlin United
7-0
Broomhill
-
Derriaghy Cricket Club
3-2
Holywood
-
Desertmartion
1-3
Newtowne
-
Dunmurry Recreation
0-2
Oxford United Stars
-
Hanover
4-4
Magherafelt Sky Blues
Hanover after extra time win 5-4 on penalties.
Killyleagh Youth Club
0-3
Drumaness Mills
-
Malachians
1-4
Crumlin Star
Crumlin Star win after extra time.
Markethill Swifts
1-5
East Belfast
-
Newry City Athletic
1-0
Donard Hospital
-
Rathfern Rangers
2-5
Albert Foundry
-
Rathfriland Rangers
3-0
Dunloy
-
Sirocco Works
1-1
Lisburn Rangers
Lisburn Rangers after extra time win 3-1 on penalties.
Tandragee Rovers
5-1
Ballymacash rangers
-
University of Ulster Jordanstown
2-0
Wellingtown Recreation
-
THIRD ROUND
Saturday, 8th November, 2014
Albert Foundry
6-1
St Mary's
-
Banbridge Rangers
0-2
Tandragee Rovers
-
Crumlin United
3-0
University of Ulster Jordanstown
-
Derriaghy Cricket Club
2-2
Oxford United Stars
Derriaghy Cricket Club after extra time win 2-0 on penalties.
Drumaness Mills
1-2
Brantwood
-
East Belfast
3-5
Newtowne
-
Immaculata
0-2
Crumlin Star
-
Lisburn Rangers
2-7
Ards Rangers
-
Newry City Athletic
4-0
Hanover
-
Saturday, 15th November, 2014
Abbey Villa
1-2
Shankill United
-
Saturday, 29th November, 2014
1st Bangor Old Boys
1-1
Rathfriland Rangers
1st Bangor Old Boys after extra time win 6-5 on penalties.
Ards Rangers win after extra time.
FOURTH ROUND
Saturday, 6th December, 2014
Annagh United
3-0
1st Bangor Old Boys
-
Armagh City
2-0
Shankill United
-
Banbridge Town
1-4
Ards
-
Bangor
2-1
Lurgan Celtic
-
Carrick Rangers
4-1
Albert Foundry
-
Coagh United
0-2
Brantwood
-
Dergview
0-1
Larne
-
Derriaghy Cricket Club
3-2
Wakehurst
-
Donegal Celtic
2-3
Ballyclare Comrades
Ballyclare Comrades win after extra time.
Dundela
4-1
Ballymoney United
-
Harland & Wolff Welders
2-0
Dollingstown
-
Limavady United
1-3
Tobermore United
Tobermore United win after extra time.
Lisburn Distillery
0-1
Crumlin Star
-
Loughgall
6-2
Tandragee Rovers
-
Moyola Park
3-2
Glebe Rangers
-
Newtowne
4-1
Crumlin United
-
Portstewart
4-1
Newry City Athletic
-
Police Service Northern Ireland
2-1
Knockbreda
-
Queen's University
2-3
Newington Youth Club
-
Sport & Leisure Swifts
2-6
Ards Rangers
-
FIFTH ROUND
Saturday, 10th January, 2015
Annagh United
1-3
Ballyclare Comrades
Annagh United(Campbell)
Ballyclare Comrades(Reid, Brown x2)
Armagh City
3-0
Newtowne
Hoey, Boyle, Haveron
Ballymena United
4-0
Crumlin Star
Matthew Tipton, Gary McCutcheon, Darren Boyce x2
Bangor
4-0
Brantwood
McDowell, Youle, Forsythe, Nixon
Cliftonville
6-0
Ards Rangers
Joe Gormley x2, J Donnelly x2, McDaid, Murray
Coleraine
1-3
Warrenpoint Town
Coleraine(Miskimmin)
Warrenpoint Town(D Hughes, S Hughes x2)
Crusaders
6-0
Newington Youth Club
Clarke, Timmy Adamson, Molloy, O'Carroll x2, O'Flynn
Dungannon Swifts
4-2
Ballinamallard United
Dungannon Swifts(Hazley, Glackin, Liggett x2)
Ballinamallard United(Courtney, Kee)
Dungannon Swifts win after extra time
Glentoran
2-0
Ards
McKee, McCaffrey
Harland & Wolff Welders
2-0
Derriaghy Cricket Club
Deans, Armstrong
Institute
5-1
Loughgall
Institute(McFadden, Stephen Curry, McManus x2, Walsh)
Loughgall(Ferguson)
Larne
Ab
Carrick Rangers
Match abandoned after 28 minutes due to a serious head injury to Larne player Scott Irvine
Moyola Park
2-3
Glenavon
Moyola Park(Walls, Dowie)
Glenavon(Braniff x2, Bradley)
Portstewart
3-2
Dundela
Portstewart(Stewart x2, Peden)
Dundela(Keenan, Jackson)
Police Service Northern Ireland
1-2
Portadown
Police Service Northern Ireland(Agnew)
Portadown(Twigg, Casement)
Portadown win after extra time
Tobermore United
0-2
Linfield
Andrew Waterworth x2
Tuesday, 20th January, 2015
Larne
1-2
Carrick Rangers
Larne(McCabe)
Carrick Rangers(Chines, McCloskey)
SIXTH ROUND
Saturday, 7th February, 2015
Ballyclare Comrades
0-0
Dungannon Swifts
Dungannon Swifts after extra time win 5-4 on penalties.
Bangor
0-2
Crusaders
O'Carroll, O'Flynn
Carrick Rangers
3-1
Institute
Carrick Rangers(Lagan, Chines, Dick)
Institute(McFadden)
Carrick Rangers win after extra time
Cliftonville
1-2
Ballymena United
Cliftonville(McMullan)
Ballymena United(Cushley x2)
Glentoran
4-1
Armagh City
Glentoran(Gordon, McAlorum, Allen, McCaffrey)
Armagh City(Murray)
Harland & Wolff Welders
2-0
Glenavon
Rainey, Davidson
Linfield
5-0
Warrenpoint Town
Burns, Waterworth x3, Lowry
Portstewart
0-2
Portadown
Twigg, Murray
QUARTER FINALS
Saturday, 28th February, 2015
Crusaders
4-1
Carrick Rangers
Crusaders(Clarke x2, O'Carroll, Whyte)
Carrick Rangers(McClean OG)
Glentoran
3-0
Dungannon Swifts
Allen, Kane, Henderson
Harland & Wolff Welders
2-3
Ballymena United
Harland & Wolff Welders(McLellan x2)
Ballymena United(Boyce, Tipton, Thompson)
Portadown
3-2
Linfield
Portadown(Casement, Twigg x2)
Linfield(Lowry x2)
SEMI FINALS
Saturday, 21st March, 2015 Venue: The Oval, Belfast
Ballymena United
1-3
Portadown
Ballymena United(Boyce)
Portadown(McAllister, Gault, McMahon)
Saturday, 21st March, 2015 Venue: Mourneview Park, Lurgan
Crusaders
0-1
Glentoran
Allen
FINAL
Saturday, 2nd May, 2015 Venue: The Oval, Belfast
Glentoran
1-0
Portadown
Glentoran
---
Subs: --- - not used: ----
Goalscorer: David Scullion

Portadown
---
Subs: --- - not used: ----
Notes
*n1
*n2
*n3
Irish Football Club Project