Irish Intermediate Cup
Season - 2014/15
FIRST ROUND
Saturday, 25th October, 2014
1st Bangor Old Boys
5-0
Dromore Amateurs
-
AFC Craigavon
2-3
Saintfield United
-
Ballymacash Rangers
0-4
Oxford Sunnyside
-
Ballynahinch United
1-2
Newbuildings United
-
Barn United
1-2
Tandragee Rovers
-
Colin Valley
1-0
Abbey Villa
-
Comber Recreation
3-1
Institute Reserves
-
Crewe United
1-3
Rathcoole
-
Desertmartin
0-1
Drumaness Mills
-
Dunmurry Recreation
1-2
Bryansburn Rangers
-
Dunmurry Young Men
1-5
Ardstraw
-
Fivemiletown United
4-1
Donard Hospital
-
Groomsport
1-2
Bourneview Mill
-
Immaculata
2-0
Ballymena United Reserves
-
Islandmagee
5-2
Roe Rovers
-
Iveagh United
1-4
Dromara Village
-
Laurelvale
2-3
Moneyslane
-
Lisburn Rangers
5-0
Kilroot Recreation
-
Lower Maze
0-1
University of Ulster Jordanstown
-
Orangefield Old Boys
4-1
Ballysillan Swifts
-
Oxford United Stars
3-4
Ardglass
-
Portaferry Rovers
4-1
Short Brothers
-
Rathfriland Rangers
0-4
Linfield Swifts
-
Richhill
2-3
Broomhill
-
Seagoe
0-3
Warrenpoint Town Reserves
-
Sirocco Works
2-6
Magherafelt Sky Blues
-
St. Mary's
1-5
Strabane Athletic
-
St. Patrick's Young Men
5-2
Markethill Swifts
-
Trojans
1-2
Downshire Young Men
-
Valley Rangers
2-2
Brantwood
Valley Rangers after extra time win 4-3 on penalties.
-
-
-
Byes: Albert Foundry, Ards Rangers, Ballinamallard United Seconds, Ballynahinch Olympic, Ballynure Old Boys, Ballywalter Recreation, Banbridge Rangers, Bangor Amateurs, Bloomfield, Broomhedge, Chimney Corner, Cliftonville Olympic, Coleraine Reserves, Crumlin United, Crumlin Star, Crusaders Reserves, Derriaghy Cricket Club, Downpatrick, Dundonald, Dungiven, Dunloy, East Belfast, Glentoran Seconds, Grove United, Hanover, Holywood, Killyleagh Youth Club, Killymoon Rangers, Kilmore Recreation, Larne Technical Old Boys, Lurgan Town, Malachians, Newcastle, Newtowne, Newry City Athletic, Nortel, Rathfern Rangers, Rosario, Shankill United, Wellington Recreation.
SECOND ROUND
Friday, 21st November, 2014
Crumlin Star
2-1
St. Patrick's Young Men
-
University of Ulster Jordanstown
0-1
Warrenpoint Town Reserves
-
Saturday, 22nd November, 2014
Albert Foundry
6-2
Ballynahinch Olympic
-
Ards Rangers
2-3
Rosario
-
Ardstraw
0-1
Downshire Young Men
-
Ballinamallard United Seconds
3-1
Newry City Athletic
-
Ballynure Old Boys
5-5
Rathfern Rangers
Ballynure Old Boys after extra time win 5-4 on penalties.
Ballywalter Recreation
2-2
Grove United
Grove United after extra time win 4-3 on penalties.
Bangor Amateurs
1-2
Newtowne
-
Broomhill
1-1
Dungiven
Dungiven after extra time win 4-1 on penalties.
Cliftonville Olympic
3-0
Valley Rangers
-
Coleraine Reserves
5-1
Bloomfield
-
Colin Valley
2-3
East Belfast
-
Crumlin United
4-1
Banbridge Rangers
-
Dundonald
2-3
Malachians
-
Dunloy
4-1
Killyleagh Youth Club
-
Hanover
0-4
Newcastle
-
Immaculata
10-2
Chimney Corner
-
Islandmagee
7-4
Magherafelt Sky Blues
-
Killymoon Rangers
3-2
Rathcoole
-
Kilmore Recreation
3-4
Downpatrick
-
Larne Technical Old Boys
4-5
Glentoran Seconds
-
Linfield Swifts
2-1
Dromara Village
-
Lisburn Rangers
2-4
Comber Recreation
-
Lurgan Town
3-4
Bourneview Mill
-
Newbuildings United
1-2
Derriaghy Cricket Club
-
Nortel
3-4
Fivemiletown United
-
Oxford Sunnyside
1-2
Bryansburn Rangers
-
Saintfield United
1-4
Portaferry Rovers
-
Shankill United
4-0
Holywood
-
Wellington Recreation
2-5
Moneyslane
-
Saturday, 29th November, 2014
Ardglass
2-6
Crusaders Reserves
-
Broomhedge
0-5
Strabane Athletic
-
Orangefield Old Boys
2-3
Drumaness Mills
-
Saturday, 13th December, 2014
Tandragee Rovers
3-3
1st Bangor Old Boys
Tandragee Rovers after extra time win 6-5 on penalties.
THIRD ROUND
Saturday, 13th December, 2014
Annagh United
0-2
Cliftonville Olympic
-
Armagh City
3-2
Limavady United
-
Ballyclare Comrades
7-0
Bryansburn Rangers
-
Ballymoney United
2-4
Dollingstown
-
Bangor
6-1
Newtowne
-
Carrick Rangers
2-1
Donegal Celtic
-
Coleraine Reserves
5-2
Ballinamallard United Seconds
-
Crumlin Star
0-2
Linfield Swifts
-
Dungiven
1-0
Moyola Park
-
Dunloy
4-1
Killymoon Rangers
-
East Belfast
0-2
Strabane Athletic
-
Glentoran Seconds
5-3
Moneyslane
-
Harland & Wolff Welders
9-0
Warrenpoint Town Reserves
-
Islandmagee
0-1
Police Service Northern Ireland
-
Larne
8-0
Grove United
-
Lisburn Distillery
5-2
Coagh United
-
Loughgall
4-3
Crumlin United
-
Lurgan Celtic
3-1
Glebe Rangers
-
Newcastle
2-3
Drumaness Mills
-
Portstewart
2-3
Ards
-
Queen's University
3-1
Downpatrick
-
Rosario
1-2
Dundela
-
Tobermore United
1-2
Comber Recreation
-
Wakehurst
1-0
Newington Youth Club
-
Saturday, 20th December, 2014
Ballynure Old Boys
1-2
Sport & Leisure Swifts
-
Banbridge Town
2-1
Albert Foundry
-
Bourneview Mill
0-1
Derriaghy Cricket Club
-
Dergview
2-2
Shankill United
Dergview after extra time win 3-1 on penalties.
Fivemiletown United
4-1
Downshire Young Men
-
Immaculata
5-1
Portaferry Rovers
-
Knockbreda
2-1
Crusaders Reserves
-
Tandragee Rovers
1-4
Malachians
-
FOURTH ROUND
Saturday, 24th January, 2015
Ards
0-1
Cliftonville Olympic
-
Armagh City
6-0
Fivemiletown United
-
Ballyclare Comrades
3-1
Queen's University
-
Banbridge Town
1-0
Derriaghy Cricket Club
-
Carrick Rangers
5-1
Dunloy
-
Comber Recreation
2-3
Sport & Leisure Swifts
-
Dergview
3-0
Larne
-
Dollingstown
2-0
Glentoran Seconds
-
Drumaness Mills
0-2
Dundela
-
Dungiven
0-6
Bangor
-
Harland & Wolff Welders
5-0
Strabane Athletic
-
Immaculata
5-4
Coleraine Reserves
-
Knockbreda
0-1
Lurgan Celtic
-
Loughgall
0-3
Linfield Swifts
-
Malachians
1-3
Lisburn Distillery
-
Police Service Northern Ireland
3-2
Wakehurst
-
FIFTH ROUND
Saturday, 14th February, 2015
Armagh City
2-1
Sport & Leisure Swifts
-
Ballyclare Comrades
0-0
Lisburn Distillery
Lisburn Distillery after extra time win 4-2 on penalties.
Banbridge Town
1-3
Dergview
-
Bangor
4-0
Cliftonville Olympic
-
Dollingstown
2-3
Carrick Rangers
-
Immaculata
3-1
Lurgan Celtic
-
Harland & Wolff Welders
5-3
Police Service Northern Ireland
-
Linfield Swifts
1-2
Dundela
-
QUARTER FINALS
Saturday, 28th February, 2015
Armagh City
1-2
Bangor
-
Saturday, 7th March, 2015
Dergview
0-1
Carrick Rangers
-
Dundela
1-3
Lisburn Distillery
-
Immaculata
2-4
Harland & Wolff Welders
-
SEMI FINALS
Wednesday, 8th April, 2015 Venue: Seaview, Belfast
Bangor
0-2
Harland & Wolff Welders
-
Wednesday, 8th April, 2015 Venue: Clandeboye Park, Bangor
Carrick Rangers
3-2
Lisburn Distillery
-
FINAL
Friday, 1st May, 2015 Venue: Seaview, Belfast
Carrick Rangers
3-1
Harland & Wolff Welders
Carrick Rangers(Miguel Chines, Conor McCloskey x2)
Harland & Wolff Welders(Michael McLellan)
Carrick Rangers win after extra time.
Carrick Rangers: Neeson, Smyth, Traynor, Taggart, Kelly, Roy, Harmon, Cherry, Chines, Dick, McCloskey - Subs: McConnell (replaced Dick 88), Kane (replaced Roy 100), G. Arthur (replaced Chines 106), McKenna (not used), Lynch (not used)
Harland & Wolff Welders: Dougherty, Dickson, W. Armstrong, Harris, McMurray, Simpson, Deans, Davidson, Magennis, McLellan, Rainey - Subs: Middleton (replaced Dickson 96), Devine (replaced Deans 100), M. Armstrong (replaced McLellan 104), Spence (not used), Shields (not used)
Notes
*n1
*n2
*n3
Irish Football Club Project