Irish Intermediate Cup
Season - 2013/14
FIRST ROUND
Saturday, 26th October, 2013
1st Bangor Old Boys
W/O
Draperstown Celtic
Draperstown Celtic withdrew, 1st Bangor Old Boys advances.
Abbey Villa
0-6
Immaculata
-
Albert Foundry
3-3
St. Mary's
Albert Foundry after extra time win 6-5 on penalties.
Ardstraw
4-1
Ards Rangers
-
Ballymacash Rangers
3-0
Crewe United
-
Ballynahinch United
2-1
Drumaness Mills
-
Ballynure Old Boys
2-4
AFC Craigavon
-
Ballywalter Recreation
4-1
Kilroot Recreation
-
Bangor Amateurs
1-3
Short Brothers
-
Barn United
5-4
Fivemiletown United
-
Bloomfield
2-4
Killyleagh Youth Club
-
Brantwood
1-4
Moneyslane
-
Broomhill
P-P
University of Ulster Jordanstown
-
Coleraine Reserves
5-0
Newry City Athletic
-
Derriaghy Cricket Club
4-0
Crumlin United
-
Downshire Young Men
1-5
Crumlin Star
-
Dromara Village
0-4
Comber Recreation
-
Dromore Amateurs
2-5
Ardglass
-
Dunmurry Recreation
2-6
Dunloy
-
Dunmurry Young Men
2-3
Glentoran Seconds
-
Kilmore Recreation
3-1
Crusaders Reserves
-
Lisburn Rangers
4-1
Saintfield United
-
Lower Maze
4-6
18th Newtownabbey Old Boys
-
Lurgan Town
2-4
Malachians
-
Magherafelt Sky Blues
1-3
Roe Rovers
-
Markethill Swifts
3-3
Iveagh United
Iveagh United after extra time win 2-1 on penalties.
Mountjoy United
1-3
Mossley Young Men
-
Newcastle
2-1
Cliftonville Olympic
-
Newtowne
4-0
Larne Technical Old Boys
-
Nortel
6-6
Downpatrick
Downpatrick after extra time win 4-3 on penalties.
Oxford Sunnyside
1-3
Bangor Swifts
-
Rathcoole
3-5
Lisanally Rangers
-
Rathfern Rangers
3-3
Ards Seconds
Ards II after extra time win 4-3 on penalties.
Rathfriland Rangers
2-1
Ballymena United Reserves
-
Richhill
1-2
Islandmagee
-
Shankill United
5-3
Bourneview Young Men
-
Sirocco Works
3-2
Carniny Amateurs
-
St. Patrick's Young Men
2-1
Linfield Swifts
-
Tandragee Rovers
3-3
Dollingstown
Dollingstown after extra time win 4-2 on penalties.
Valley Rangers
3-1
Broomhedge
-
Saturday, 2nd November, 2013
Bryansburn Rangers
6-1
Banbridge Rangers
-
Camlough Rovers
3-0
Wellington Recreation
-
Donard Hospital
1-2
Oxford United Stars
-
FC Ballynure
0-3
Dungiven
-
Groomsport
W/O
Newbuildings United
Groomsport withdrew, Newbuildings United advances.
Seagoe
W/O
Ballinamallard United Seconds
Seagoe withdrew, Ballinamallard United Seconds advances.
Strabane Athletic
2-3
Dundonald
-
SECOND ROUND
Saturday, 23rd November, 2013
AFC Craigavon
0-3
Limavady United
-
Annagh United
2-2
Barn United
Annagh United after extra time win 4-2 on penalties.
Ards Seconds
1-2
18th Newtonabbey Old Boys
-
Armagh City
5-2
Kilmore Recreation
-
Ballymacash Rangers
0-2
Dergview
-
Ballymoney United
3-1
Sirocco Works
-
Camlough Rovers
2-1
Downpatrick
-
Dundela
3-2
Killyleagh Youth Club
-
Dundonald
0-3
Lisburn Distillery
-
Islandmagee
1-2
Moneyslane
-
Iveagh United
3-6
Newcastle
-
Larne
2-0
Ballinamallard United Seconds
-
Byes: 1st Bangor Old Boys, Albert Foundry, Ardglass, Ardstraw, Ballyclare Comrades, Ballynahinch United, Ballywalter Recreation, Banbridge Town, Bangor, Bangor Swifts, Bryansburn Rangers, Carrick Rangers, Chimney Corner, Coagh United, Coleraine Reserves, Comber Recreation, Crumlin Star, Derriaghy Cricket Club, Dollingstown, Oxford United Stars, Dunloy, Dungiven, Glebe Rangers, Glentoran Seconds, Newbuildings United, Harland & Wolff Welders, Immaculata, Institute, Killymoon Rangers, Knockbreda, Lisburn Rangers, Lisnally Rangers, Loughgall, Lurgan Celtic, Malachians, Mossley, Moyola Park, Newington Youth Club, Newtowne, Portstewart, Police Service Northern Ireland, Queen's University, Rathfriland Rangers, Roe Rovers, Shankhill United, Short Brothers, Sport & Leisure Swifts, St. Patrick's Young Men, Tobermore United, University of Ulster Jordanstown, Valley Rangers, Wakehurst
THIRD ROUND
Saturday, 14th December, 2013
18th Newtownabbey Old Boys
0-5
Dollingstown
-
Albert Foundry
0-7
Loughgall
-
Annagh United
3-4
Ballymoney United
-
Armagh City
6-0
Dunloy
-
Ballynahinch United
2-4
Bryansburn Rangers
-
Ballywalter Recreation
3-2
Bangor Swifts
-
Banbridge Town
0-0
Wakehurst
Wakehurst after extra time win 5-4 on penalties.
Bangor
3-0
University Of Ulster Jordanstown
-
Chimney Corner
1-2
Larne
-
Coagh United
2-1
Derriaghy Cricket Club
-
Comber Recreation
1-0
Ardstraw
-
Crumlin Star
4-2
Moneyslane
-
Immaculata
4-1
Lisburn Rangers
-
Killymoon Rangers
3-3
Newington Youth Club
Newington Youth Club after extra time win 4-1 on penalties.
Knockbreda
3-1
Carrick Rangers
-
Limavady United
3-2
Police Service Northern Ireland
-
Lisanally Rangers
2-3
Queen's University
-
Lisburn Distillery
2-2
Coleraine Reserves
Coleraine Reserves after extra time win 3-2 on penalties.
Lurgan Celtic
3-0
Camlough Rovers
-
Mossley Young Men
0-1
Glentoran Seconds
-
Newbuildings United
8-0
1st Bangor Old Boys
-
Newcastle
3-2
Sport & Leisure Swifts
-
Newtowne
2-0
Dungiven
-
Oxford United Stars
4-0
Glebe Rangers
-
Portstewart
0-2
Ballyclare Comrades
-
Rathfriland Rangers
2-3
Ardglass
-
Roe Rovers
3-1
Malachians
-
Shankill United
1-2
Harland & Wolff Welders
-
Short Brothers
1-8
Institute
-
St. Patrick's Young Men
1-3
Dundela
-
Tobermore United
3-2
Valley Rangers
-
Tuesday, 17th December, 2013
Dergview
1-2
Moyola Park
-
FOURTH ROUND
Saturday, 25th January, 2014
Armagh City
4-0
Comber Recreation
-
Ballymoney United
2-0
Newington Youth Club
-
Dollingstown
2-1
Newtowne
-
Immaculata
5-0
Wakehurst
-
Saturday, 1st February, 2014
Ballywalter Recreation
1-4
Bangor
-
Dundela
2-3
Ballyclare Comrades
-
Harland & Wolff Welders
0-2
Larne
-
Knockbreda
4-1
Loughgall
-
Limavady United
0-1
Moyola Park
-
Newbuildings United
6-1
Coleraine Reserves
-
Oxford United Stars
0-1
Ardglass
-
Queen's University
3-1
Glentoran Seconds
-
Saturday, 8th February, 2014
Bryansburn Rangers
0-3
Newcastle
-
Coagh United
4-2
Lurgan Celtic
-
Crumlin Star
2-3
Institute
-
Tobermore United
0-0
Roe Rovers
Tobermore United after extra time win 4-2 on penalties.
FIFTH ROUND
Saturday, 15th February, 2014
Bangor
3-0
Larne
-
Coagh United
3-1
Immaculata
-
Institute
4-0
Newbuildings United
-
Moyola Park
1-3
Armagh City
-
Newcastle
1-4
Ballyclare Comrades
-
Queen's University
?-?
Ballymoney United
-
Saturday, 22nd February, 2014
Dollingstown
2-3
Knockbreda
-
Tobermore United
6-1
Ardglass
-
QUARTER FINALS
Saturday, 8th March, 2014
Ballyclare Comrades
1-3
Armagh City
-
Ballymoney United
1-2
Bangor
-
Institute
1-1
Coagh United
Institute after extra time win 4-3 on penalties.
Tobermore United
1-2
Knockbreda
-
SEMI FINALS
Tuesday, 1st April, 2014 Venue: Mill Meadow, Castledawson
Armagh City
1-0
Institute
-
Wednesday, 2nd April, 2014 Venue: Seaview, Belfast
Knockbreda
0-1
Bangor
-
FINAL
Monday, 5th May, 2014 Venue: Mill Meadow, Castledawson
Armagh City
0-2
Bangor
Andy Morrow, Jordan Forsythe
Armagh City: Sean Morgan, Montgomery, R McGerrigan, Lennon, Noonan, Kelly, Hynds, Cullen, Stephen Murray, Donnelly, S McGerrigan - Subs: Keegan (replaced Hynds 76) - not used: ??
Bangor: Gibbons, Long, Gardiner, Dean Youle, Hylands, Walsh, Hall, Mark Cooling, Andy Morrow, Boylan, Jordan Forsythe - Subs: Melly (replaced Walsh 71) - not used: ??
Notes
*n1
*n2
*n3
Irish Football Club Project