Irish Intermediate Cup
Irish Intermediate Cup
Founded
1892
Inaugural Winners
Distillery Rovers
Last Winners
Carrick Rangers
Record Wins
--- (-- times)
-
History
Articles
Results Archive
Season
Champions
# of Wins
Runners Up
Format
Results
2017/18
-
-
-
? teams, Knockout
-
2016/17
-
-
-
? teams, Knockout
-
2015/16
-
-
-
? teams, Knockout
2014/15
Carrick Rangers
-
Harland & Wolff Welders
? teams, Knockout
2013/14
Bangor
-
Armagh City
? teams, Knockout
2012/13
Institute
-
Ards Rangers
? teams, Knockout
2011/12
Newry City
-
Dergview
? teams, Knockout
2010/11
Carrick Rangers
-
Harland & Wolff Welders
? teams, Knockout
2009/10
Donegal Celtic
-
Loughgall
? teams, Knockout
2008/09
Knockbreda Parish
-
Donegal Celtic
? teams, Knockout
2007/08
Loughgall
-
Ards
? teams, Knockout
2006/07
Harland & Wolff Welders
-
Coagh United
? teams, Knockout
2005/06
Donegal Celtic
-
Coagh United
? teams, Knockout
2004/05
Glenavon
-
Donegal Celtic
? teams, Knockout
2003/04
Linfield Swifts
-
-
? teams, Knockout
-
2002/03
Harland & Wolff Welders
-
Ballinamallard United
? teams, Knockout
-
2001/02
Linfield Swifts
-
-
? teams, Knockout
-
2000/01
Dundela
10
-
? teams, Knockout
-
1999/00
Dundela
9
-
? teams, Knockout
-
1998/99
Dundela
8
-
? teams, Knockout
-
1997/98
Loughgall
-
Harland & Wolff Welders
? teams, Knockout
-
1996/97
Chimney Corner
-
-
? teams, Knockout
-
1995/96
Limavady United
-
Harland & Wolff Welders
? teams, Knockout
-
1994/95
Ballinamallard United
-
Park FC
? teams, Knockout
-
1993/94
Portstewart
-
Limavady United
? teams, Knockout
-
1992/93
Dundela
7
Donegal Celtic
? teams, Knockout
1991/92
Dungannon Swifts
-
Killyleagh Youth Club
? teams, Knockout
1990/91
Brantwood
-
Royal Ulster Constabulary
? teams, Knockout
1989/90
Ballyclare Comrades
-
-
? teams, Knockout
-
1988/89
Dundela
6
-
? teams, Knockout
-
1987/88
Short Brothers
1
-
? teams, Knockout
-
1986/87
Royal Ulster Constabulary
4
-
? teams, Knockout
-
1985/86
Banbridge Town
1
Omagh Town
? teams, Knockout
-
1984/85
Royal Ulster Constabulary
3
Chimney Corner
? teams, Knockout
-
1983/84
Dundela
5
Ballyclare Comrades
? teams, Knockout
-
1982/83
Chimney Corner
3
-
? teams, Knockout
-
1981/82
Chimney Corner
2
-
? teams, Knockout
-
1980/81
Newry Town
3
Chimney Corner
? teams, Knockout
-
1979/80
Royal Ulster Constabulary
2
Queen's University
? teams, Knockout
-
1978/79
Royal Ulster Constabulary
1
Downpatrick Recreation
? teams, Knockout
-
1977/78
Dungannon Swifts
1
Downpatrick Recreation
? teams, Knockout
-
1976/77
Carrick Rangers
2
-
? teams, Knockout
-
1975/76
Carrick Rangers
1
-
? teams, Knockout
-
1974/75
Dundela
4
-
? teams, Knockout
-
1973/74
Limavady United
1
Ballyclare Comrades
? teams, Knockout
-
1972/73
Brantwood
3
-
? teams, Knockout
-
1971/72
Linfield Swifts
9
-
? teams, Knockout
-
1970/71
Ards Seconds
1
-
? teams, Knockout
-
1969/70
Larne
2
Linfield Swifts
? teams, Knockout
-
1968/69
Coleraine Reserves
2
Crusaders Reserves
? teams, Knockout
-
1967/68
Chimney Corner
1
Banbridge Town
? teams, Knockout
-
1966/67
Newry Town
2
Royal Naval Aircraft Yard (Sydenham)
? teams, Knockout
-
1965/66
Dundela
3
Albert Foundary
? teams, Knockout
-
1964/65
Coleraine Reserves
1
Larne
? teams, Knockout
-
1963/64
Ballyclare Comrades
8
Larne
? teams, Knockout
-
1962/63
Ballyclare Comrades
7
Short & Harland
? teams, Knockout
-
1961/62
Glentoran Seconds
9
Ballyclare Comrades
? teams, Knockout
-
1960/61
Ballyclare Comrades
6
Newington Rangers
? teams, Knockout
-
1959/60
Ballyclare Comrades
5
Portadown Reserves
? teams, Knockout
-
1958/59
Larne
1
Dunmurry Recreation
? teams, Knockout
-
1957/58
Newry Town
1
Glentoran Seconds
? teams, Knockout
-
1956/57
Linfield Swifts
8
Brantwood
? teams, Knockout
-
1955/56
Linfield Swifts
7
Chimney Corner
? teams, Knockout
-
1954/55
Dundela
2
East Belfast
? teams, Knockout
-
1953/54
Ballyclare Comrades
4
Ballymena United Reserves
? teams, Knockout
-
1952/53
Brantwood
2
Glentoran Seconds
? teams, Knockout
-
1951/52
Brantwood
1
Seapatrick
? teams, Knockout
-
1950/51
Ballyclare Comrades
3
Brantwood
? teams, Knockout
-
1949/50
Ballyclare Comrades
2
Linfield Swifts
? teams, Knockout
-
1948/49
Linfield Swifts
6
Ballyclare Comrades
? teams, Knockout
-
1947/48
Distillery Seconds
2
Brantwood
? teams, Knockout
-
1946/47
Dundela
1
Bangor Reserves
? teams, Knockout
-
1945/46
Linfield Swifts
5
Belfast Celtic Seconds
? teams, Knockout
-
1944/45
Bangor Reserves
3
Glentoran Seconds
? teams, Knockout
-
1943/44
Bangor Reserves
2
Victoria Works United
? teams, Knockout
-
1942/43
Larne Olympic
1
Alexandra Works
? teams, Knockout
-
1941/42
Bangor Reserves
1
Sirocco Works
? teams, Knockout
-
1940/41
Glentoran Seconds
8
Bangor
? teams, Knockout
-
1939/40
Belfast Celtic Seconds
5
Dundela
? teams, Knockout
-
1938/39
Crusaders
3
Sirocco Works
? teams, Knockout
-
1937/38
Crusaders
2
Linfield Swifts
? teams, Knockout
-
1936/37
Belfast Celtic Seconds
4
Crusaders
? teams, Knockout
-
1935/36
Belfast Celtic Seconds
3
Glentoran Seconds
? teams, Knockout
-
1934/35
Belfast Celtic Seconds
2
Broadway United
? teams, Knockout
-
1933/34
Sunnyside
1
Crusaders
? teams, Knockout
-
1932/33
Dunviles
1
Dunmurry Recreation
? teams, Knockout
-
1931/32
Broadway United
1
Belfast Celtic Seconds
? teams, Knockout
-
1930/31
Glentoran Seconds
7
Broadway United
? teams, Knockout
-
1929/30
Dunmurry
2
Linfield Swifts
? teams, Knockout
-
1928/29
Linfield Swifts
4
Broadway United
? teams, Knockout
-
1927/28
Willowfield
2
Linfield Rangers
? teams, Knockout
-
1926/27
Crusaders
1
Linfield Rangers
? teams, Knockout
-
1925/26
Ballyclare Comrades
1
Belfast United
? teams, Knockout
-
1924/25
Linfield Rangers
2
Crusaders
? teams, Knockout
-
1923/24
Willowfield
1
Crusaders
? teams, Knockout
-
1922/23
Dunmurry
1
Brantwood
? teams, Knockout
-
1921/22
Linfield Rangers
1
Forth River
? teams, Knockout
-
1920/21
Queen's Island (1920)
1
Forth River
? teams, Knockout
-
1919/20
St. James's Gate
2
Dunmurry Recreation
? teams, Knockout
-
1918/19
Cup Withheld
-
Distillery Seconds / Bangor
? teams, Knockout
-
1917/18
Glentoran Seconds
6
Linfield Swifts
? teams, Knockout
-
1916/17
Strandville
1
Dundela
? teams, Knockout
-
1915/16
Glentoran Seconds
5
Frankfort
? teams, Knockout
1914/15
University College Dublin
1
Portadown
? teams, Knockout
-
1913/14
Belfast Celtic Seconds
1
Trojans
? teams, Knockout
-
1912/13
Glentoran Seconds
4
St. James's Gate
? teams, Knockout
-
1911/12
Derry Guilds
1
East Suffolk Regiment
? teams, Knockout
-
1910/11
Glenavon
2
Dunmurry Recreation
? teams, Knockout
-
1909/10
St. James's Gate
1
Mountpottinger Y.M.C.A.
? teams, Knockout
-
1908/09
Glentoran Seconds
3
Cliftonville Olympic
? teams, Knockout
-
1907/08
Glenavon
1
Glentoran Seconds
? teams, Knockout
-
1906/07
Forth River
2
Royal Irish Fusiliers
? teams, Knockout
-
1905/06
Forth River
1
Linfield Swifts
? teams, Knockout
-
1904/05
Woodvale
1
Reginald
? teams, Knockout
-
1903/04
Y.M.C.A.
1
Linfield Swifts
? teams, Knockout
-
1902/03
Distillery Seconds
1
Sligo
? teams, Knockout
-
1901/02
Cliftonville Olympic
3
Distillery Seconds
? teams, Knockout
-
1900/01
Linfield Swifts
3
Hilden
? teams, Knockout
-
1899/00
Cliftonville Olympic
2
Belfast Celtic
? teams, Knockout
-
1898/99
Linfield Swifts
2
Richmond Rovers
? teams, Knockout
-
1897/98
Glentoran Seconds
2
Linfield Swifts
? teams, Knockout
-
1896/97
Linfield Swifts
1
Ligoniel Rovers
? teams, Knockout
-
1895/96
Cliftonville Olympic
1
Glentoran Rovers
? teams, Knockout
-
1894/95
Milltown
1
Glentoran Seconds
? teams, Knockout
-
1893/94
Glentoran Seconds
1
Belfast Celtic
? teams, Knockout
-
1892/93
Distillery Rovers
1
Belfast Celtic
? teams, Knockout
-
Notes
*n1 Linfield Rangers were a seperate club not affiliated to Linfield & Linfield Swifts
*n2
*n3
Irish Football Club Project